Obchodní dovednosti, které musí zvládnout každý webový vývojář

Obchodní dovednosti, které musí zvládnout každý webový vývojář

 

Zapomeňme na představu shrbeného programátora, co si u svého PC pod fousy kóduje webovou stránku. To je neúspěšný webový vývojář. Minimálně v dnešní době. Izolovaný, nekomunikativní programátor, který pouze technicky realizuje zadání, nemá příliš šancí na to, stát se úspěšným podnikatelem, kterému se pohrnou kvalitní a perspektivní nabídky práce. Odborné znalosti jsou jedna věc, samozřejmě věc hezká a nezbytná. V dnešní době si však pouze s nimi nevystačíte. Dnes musíte ovládat i obchodní dovednosti, abyste se dostali k zajímavé a lukrativní zakázce.

Umět programovat nestačí?

Ne, nestačí. Umět dobře a kvalitně programovat umí dnes kterýkoliv šikovný a chytrý vývojář. To, že umíte základní programovací jazyky (HTML, CSS, JavaScript), zvládáte vaše kódy testovat, máte cit pro design, sledujete nejnovější trendy a vaše weby docela slušně fungují, je rozhodně dobrý základ. Pouze ale ti vývojáři, kteří mají dobré komunikační schopnosti, umí naslouchat, jsou týmoví hráči a umí řešit třeba i vzniklé konflikty, budou vývojáři úspěšnými. Mezi tyto tzv. měkké dovednosti patří i dovednosti obchodní.

Prodejte se!

S malým odstupem bychom mohli říci, že vaše obchodní dovednosti jsou úzce propojené i s obchodními dovednostmi vašeho  potencionálního klienta. V prvé řadě musíte umět prodat sami sebe jakožto webového vývojáře. To znamená, že musíte odvést kvalitní práci/web se skvělými výsledky a referencemi, které byste mohli předložit při získávání klienta. Klientovi musíte umět dokázat, že jste pro něj schopni vytvořit komplexní online obchodní řešení. Pokud jste ve své práci opravdu dobří, pak chápete, že i klientův zájem je prodej. Na jedné straně prodáváte sami sebe, na straně druhé prodáváte samotného klienta prostřednictvím webovek, které tvoříte. Pokud ve vás klient takové myšlení vidí, je snadné se s vámi ztotožnit, protože už ve vás vidí ztělesnění vlastních zájmů. Vy totiž víte, jak dosáhnout obchodních úspěchů a dovést klienty. Pak platí řetězec: jako dobrý obchodník jste prodal sám sebe – klient díky vám dosáhl obchodního úspěchu (vy jste tím klientovi potvrdil obchodní zkušenosti) – klient s vámi bude obchodovat i nadále (příp. vás doporučí dále).

        Mezi základní obchodní dovednosti, které vám k tomuto výsledku pomohou, jsou pak:

–  vyzdvižení vašich odborných znalostí (= vím, jak přivést klienta. Kromě základních programátorských znalostí umím produkt perfektně cílit na potencionální zákazníky, ovládám např. SEO, technickou analýzu webu a další.)

–  komunikační dovednosti: umíte naslouchat požadavkům a přáním klienta, respektujete zadání, hledáte společnou cestu a východisko

–    flexibilita

–    spolehlivost

–   týmový hráč (moc dobře totiž víte, že na různé segmenty mohou být různí odborníci a nebojíte se využít jejich schopností)

Být dnes opravdu dobrým a poptávaným webovým vývojářem není pouze o surových technických znalostech. Čím dál větší měrou i do této oblasti zasahuje nutnost umět prodat sám sebe, své znalosti a výsledky.

Zkuste si to, věřte si. Jedině díky tomu se dostanete k zajímavějším, náročnějším a komplexnějším úkolům, které vás naučí nové věci, nový druh spolupráce a celkově vás posune dál. Jen na základě referencí a odvedené práce můžete vyniknout mezi ostatními vývojáři a vybudovat si jméno.